top of page
DSC_0031.jpg

Kristeli lugu

Kristel on elurõõmus ja ettevõtlik 23-aastane neiu Tartust, kes õpib hetkel meditsiiniteadusi.

Nii kaua kui Kristel mäletab, on ta elanud koos  autoimmuunhaigusega - I tüüpi diabeediga. Tema lugu diabeediga sai alguse, kui tema vanemad said aru, et nende tütre tervisega on midagi korrast ära - Kristelil oli tihti urineerimisvajadus, pidevalt janu ja ka kaal langes kiiresti. Nad otsustasid tüdruku haiglasse viia ja uuringute tulemuste põhjal diagnoositi tal diabeet. Kristel oli siis kolmeaastane. Tema ainsad mälestused sellest perioodist on, kuidas haiglas anti toitu läbi värvilise klaasist luugi ja kuidas ta ei mõistnud, miks teda on vaja süstida. Vanemad hoolitsesid ta eest kõik päevad ja ööd, sest väike laps ei saa ise selle haigusega hakkama.

Hommikul ärgates mõõdab Kristel esmalt glükoositaset ja teeb süsti, mõeldes samal ajal ka sellele, mida ja kui palju süüa kavatseb, sest sellest sõltub süstitava insuliini kogus. Paar tundi hiljem koolis olles mõõdab ta taset uuesti, et kontrollida, kas süstitud kogus oli piisav või mitte – vajadusel teeb lisasüsti või sööb midagi. Madalast tasemest saab Kristel enamasti ise oma enesetunde järgi aru. Enne lõunasööki kordub sama. Pidevalt käib tasakaalu hoidmine, millele aitab kaasa ka füüsiline aktiivsus. Kristel on spordiga tegelenud nii kaua kui mäletab. Põhikoolis mängis neiu erinevaid pallimänge ja käis kergejõustikus. Praegu käib ta TÜÜE spordiesinduse ühistrennides, kus igal nädalal on uus ala, mis muudab treenimise väga vaheldusrikkaks, ja jätkuvalt ka kergejõsutikus. Lisaks on Kristel tegelenud ka valikaine raames maadlusega. Kooli sõidab ta tihti rattaga. Kristel toob välja, et viise, kuidas füüsiliselt aktiivne olla, leidub väga palju ja sellel on mitmeid plusse – loomulikult on see kasulik tema diabeedi kontrolli all hoidmiseks ja samuti mõjub hästi füüsilisele ja vaimsele tervisele.

Praeguseks ei mõtle Kristel enam kogu aeg oma haigusele. See on tema jaoks nagu hambapesu – igapäevane ja pidev kaaslane. Neiu sõnul on vahel naljakas vaadata, kuidas inimesed reageerivad, kui kuulevad tema haigusest. See võib tunduda justkui maailma lõpp, aga Kristel on niimoodi pea terve elu elanud. Kristel mainib siinkohal, et probleemsete olukordade jaoks on oluline oma tagalat kaitsta – ta räägib alati inimestele, mida teha, kui ta peaks teadvuse kaotama, et nad saaksid teda aidata. Kristel leiab, et tänu varasele diagnoosile ei oska ta elu ilma diabeedita taga igatseda. Tema arvates on diagnoosi saamine teisemeeas palju komplitseeritum, kuna diabeet nõuab haigestunutelt lisatööd oma haigusega, mida võib sageli raske mõista ja teadvustada olla.

Kristelil on olnud paar perioodi, kus on tundnud suuremat väsimust. Esimene oli põhikooli ajal, kui neiu oli igapäevasest süstimisest tüdinenud. Mõned aastad hiljem sai ta endale esimese insuliinipumba. Hetkel tal pumpa enam ei ole, sest vaheldust on vaja. Teine keeruline periood oligi põhjustatud pumbast, mida ta oli igapäevaselt kasutanud üle viie aasta - kleite kanda ei saanud, sest pumpa ei oleks saanud kuhugi kinnitada, sama oli kitsamate riietega. Hetkel manustab Kristel insuliini taas süstides. Selle otsuse võttis ta vastu täisealiseks saades. Üheks põhjuseks oli juba eelmainitud ebamugavus, teiseks tõsiasi, et täiskasvanutele pumbatarvikuid Haigekassa poolt ei kompenseerita. Süstimisega taasalustamine oli esialgu veider ja ebamugav. Nüüdseks on Kristel taas oma endise vilumuse omandanud ning ütleb, et võib end süstida kasvõi pimesi.

Diabeediga elamise kohta toob Kristel välja, et kindlasti on kõigil selliseid hetki, mil ei mõisteta, miks just neid selle haigusega karistatud on või on päevi, kus ei jaksa sellega tegeleda. Neiu toonitab, et tegutseda tuleb, sest tüsistusi ei taha keegi. Kui on kehv päev ja veresuhkur on kõrge, saab mõelda loovalt, sest veresuhkru mõjutamiseks on mitmeid võimalusi, näiteks võib välja jalutama minna.

Kristel meenutab ühte armsat seika, kuidas tema joonistatud pilt jõudis üleriigilisele diabeedi infovoldikule. Ta oli siis umbes 4-5 - aastane ja mäletab, et joonistus oli hoopis sünnipäevapeost, kuid voldiku koostajad võtsid selle siiski kasutusse. Voldik on tal siiani alles nagu ka see tore mälestus.

Tervishoiutöötajatest rääkides meenub Kristelile koheselt üks Tartu õde. Kristel pelgas väga verevõttu ja nimetatud õde oli ainus, keda ta verevõtmisel lastehaiglas usaldada suutis. Lastelt on verd võtta keeruline, sest tihti see esimesel korral ei õnnestu ja suurest hirmust ei lase laps enam teisel korral endale kedagi ligi. Sellist probleemi on kartnud ka Kristel ise abiõena töötades. 

DSC_0041.jpg

Kristeli arvates on diabeedi osas ühiskonnas teadlikkuse tõstmine väga oluline. Kui näiteks infarkti korral on sümptomid üsna selged ja inimesed teavad kuidas reageerida, siis diabeedi puhul see nii lihtne ei ole. Eriti keeruline on tema arvates jälile jõuda II tüüpi diabeedile, sest veresuhkru tase võib küll kõrge olla, kuid kindlaid sümptomeid, nagu esineb I tüüpi diabeedi puhul, ei pruugi esineda. Kristel loodab, et tulevikus leitakse kõik abivajajad üles ja et nad saavad adekvaatset ja parimat võimalikku ravi.

Kristel on seotud Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühinguga (ELDÜ) ning ka Diatleetidega, mis koondab täiskasvanutest diabeetikutest sportlikke inimesi. Enda esimest korda Diatleetide laagris meenutab Kristel nii:

“Iga päev sõitsime rattaga, kuulasime külalisesinejaid ning tundsime kogukonnatunnet ja äratundmisrõõmu teistest diabeetikutest.”

Järgnevatel aastatel oli üritus suurem ja uhkem ning nüüdseks on Kristel ka ise laagri korraldamisest osa võtnud. Tema arvates on teiste diabeetikutega kokku saamine oluline, sest aitab mõista, et diabeediga elamine on täiesti võimalik, et kõik teevad vigu ja kõigil on raskeid päevi.

bottom of page