top of page
Diabeedipäev on ülemaailmne teavituskampaania, mis toimub igal aasta 14. novembril.
 2020. aasta kampaania teema on "Õed toetavad diabeediga toimetulekut." 

Tänavuse kampaania puhul on Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi eesmärgiks anda persoonlugude ning koostööpartnerite filmiklipikeste kaudu edasi informatsiooni lahendustest ja viisidest, 

kuidas II tüübi diabeeti saaks ennetada ning kuidas diabeedi diagnoosi saamise korral oma elu ja muudatustega paremini toime tulla.

Sealjuures tahame teadvustada inimestele, kui suur ja oluline roll on õdedel diabeedi ennetuses ja toimetulekus.

Meie kampaaniaga sarnaste eesmärkidega on Eestis aastate jooksul loodud tugev ja kindel tugigrupp diabeediga seotud ühingutest ja nendes tegutsevatest tervishoiutöötajatest, kes hoolivad sinu tervisest ja selle säilitamisest sama palju kui su lähedasedki. 

Hoolides omadest, soovime üheskoos parandada Eesti rahva diabeediteadlikkust ning jagada teiega liigutavaid ja inspireerivaid persoonlugusid ning informeerivaid ja julgustavaid diabeediga seotud filmiklipikesi koostööpartneritest.

Klippides keskendume eelkõige diabeediga seotud koostööpartneri ja nende poolt pakutavate võimaluste tutvustamisele ning samuti diabeedi ennetusviisidest, riskiteguritest ja tüsistustest rääkimisele.

Samuti oleks meie ühine eesmärk, et iga riskigrupis inimene laseks vähemalt kord aastas perearsti/õe juures või apteekides enda veresuhkrut kontrollida ning sellega potentsiaalselt ennetada endal II tüüpi diabeedi teket. 

Diabeet on krooniline ainevahetushaigus, mis võib mõjutada meid ja meie lähedasi igas eluetapis.

Eestis elab hetkel diabeediga 8% kogu rahvastikust.

 

Diabeedi korral ei tooda kõhunääre insuliini piisavalt või üldse mitte. Samuti võib ka insuliini mõju organismis olla puudulik. Insuliin on aga vajalik, et rakkudesse jõuaks glükoos ja meie keha saaks vajaliku energia, et normaalselt funktsioneerida.

Diabeedi kontrolli all hoidmiseks ja tüsistuste vältimiseks on aga vaja suurt järjepidavust ning tahtejõudu, sest igapäevased protseduurid nõuavad palju tööd ja aega. 

Tihtipeale on alahinnatud diabeedi pärilikkusfaktorit ning keskendatud elustiilivalikutele. Pärilikkusfaktor on aga peaaegu kolmandiku võrra olemas II tüüpi diabeedi puhul, mida põevad Eestis kuni 80 000 vanemaealist. Suures osas on aga II tüüpi võimalik ennetada ning hoida kontrolli all tervislike elustiilivalikutega.

Soovime toonitada, et I tüüpi diabeedi puhul on aga hoopis tegemist kaasasündinud 

autoimmuunhaigusega, mida põeb hetkel Eestis umbes 8000 täiskasvanut ja last. I tüüpi diabeet pole seotud elustiilivalikutega ning seda ennetada ei ole kahjuks võimalik.

 

Soovime tänada kõiki, kes panustasid Diabeedipäev 2020 kampaaniasse:
Kogemuslugude persoonid:

Kristel Loorits

Triinu Kivitar

Elis Reis

Britt-Kathleen Mere

Margus Zimmer

Hannes Villers

Ingel Marlen Mikk

Jelena Vassiljeva

Marina Viiding

Maire Lippa

Fotograaf

Jana Vorontsova

Koostööpartnerid:

Eesti Diabeediliit

Eesti Diabeedikeskus

Eesti Laste ja Noorte Diabeediühing

-Hüpokoerte Ühing

-Diabeedikool

-Diatleedid

Diabeedispetsialistid

Eesti Õdede Liit

Eesti Perearstide Selts

EAÜS korraldustiim:

Johanna Britt Berzin

Lysandra Lippa

Johanna Järvekülg

Hanna Merilyn Aaviksoo

Annika Kosenkranius

Elina Rozenfeld

Elis Tiivoja

Darja Sotnikova

Triin Pirso

Stella Kangur

Pia Künnap

Anna Maria Altmäe

Otto Palu

Postrite sponsor:

Eesti Diabeediliit

bottom of page