top of page
DSC_0052.jpg

Ingli Lugu

Ingel Marlen, artistinimega ka An-Marlen, on inspireeriv ning musikaalne 21-aastane neiu Tallinnast.

Suurem osa eluteekonnast on temaga aga kaasas käinud ka üks tõsine autoimmuunhaigus - I tüüpi diabeet. Ingel sai diabeedi diagnoosi, kui ta olin 8-aastane. Haigusest sai esimesena aru hoopiski tema vanaema, kelle juures tüdruk tol ööl magas, kui vanaema tema sümptomite kohta uurida otsustas.

Asi oli varsti selge ning hommikul helistaski ta Ingli vanematele, et laps on vaja haiglasse viia, kuna tal on diabeet. Tagantjärgi mõeldes saab Ingel aru, et sümptomid olid tal juba mitu kuud enne diagnoosi saamist - suur janu ja tihe tualetis käik, lisaks aeg-ajalt tohutu jõuetus ning väsimus.

Neiu sõnab, et kuna keegi lähikondlastest ei olnud diabeediga varem lähedalt kokku puutunud, ei osatud seda ka kahtlustada. 

Ingeli elu muutus pärast diagnoosi märgatavalt. Palju uusi teadmisi oli vaja kinnistada, kuid oli ka asju, mida tuli ümber õppida - harjumine võttis aega. Kuna Ingel oli tollal veel üsna noor, ei mäleta ta sellest ajast eriti palju. Küll aga sattus ta õnneliku juhuse läbi ühte palatisse sama diagnoosi saanud tüdrukuga, kellest sai talle hea sõbranna. Tänu uue sõbranna toele kohanes neiu süstimise ja veresuhkru mõõtmisega palju kiiremini, sest sõbrannale oli diagnoos pandud aasta varem. Suhtlevad nad tänaseni ja kui Ingel on vahel tundnud, et keegi temast aru ei saa, siis tema sõbranna mõistab teda alati.

Ingel usub, et kõige raskem oli see uudis kindlasti tema vanematele. Neiu mäletab siiani, kuidas esimestel päevadel õe juures nõustamisel käies teatas viimane, et selle haigusega tuleb lapsel elu lõpuni elada, mille peale Ingeli ema nutma purskas. Neiu arvab, et lapsena ta ise väga ei mõistnudki, mida see haigus päriselt tähendab.

Kõige raskem oli Ingeli jaoks teismeliseiga. Sellel ajal tekkis tal haiguse vastu tohutu trots ja tihti küsis ta endalt ja oma emalt, et miks just tema? Samas ei ole Ingel kunagi tundnud, et ta oleks millestki seetõttu ilma jäänud. Küll aga on see olnud tema jaoks miski, mida pikka aega enda südames koormana kandis. Sel ajal ei osanud ta veel mõista ka oma vanemaid, kes tüdrukule päevas 5 korda helistasid, et uurida, palju ta veresuhkur on. Ingel tahtis vaid rahus enda sõpradega aega veeta, muretsemata enda numbrite ja süstimise pärast.

Ingelil on algklassidest mõningad ebameeldivamad mälestused, kus teda narriti lausa narkomaaniks, sest käis ennast õpetajate toas süstimas. Teismelisena ta seetõttu kellelegi, peale lähedaste sõprade, väga rääkida ei soovinudki, et on diabeetik. Neiu ei häbenenud enda haigust, vaid kartis, et inimesed suhtuksid temasse seetõttu teisiti. Vanemaks saades on Ingel endaga rahu teinud - haigusega on ju läbi käidud nii tulest kui veest. Samas lisab ta, et on olnud ka neid aegu, kus ta keeldus endale haiguse olemasolu tunnistamast. Ta ei mõõtnud enda veresuhkrut, sõi kõike, mida hing ihaldas ja süstis vaid siis, kui häda käes oli. Tänaseks on neiu õppinud enda keha tunnetama. Ingel sõnab:

“Olen elanud nii pikka aega enda haigusega, arvates, et ta on mu vaenlane, aga päeva lõpuks olen mina see, kes diabeediga koos elama peab.”

Ingel tunneb südames, et on oma haigusega rahu teinud ning ei häbene diabeeti absoluutselt. Teiste suhtumine ei puuduta teda samuti. Kui inimesed küsivad või märkavad, räägib ta pigem alati hea meelega, miks tal see haigus on, et tõsta ka nende teadlikkust diabeedi osas. Neiu tunneb, et nii ta lähedaste, kui ka tema enda jaoks on haigus muutunud igapäevaseks ja tavaliseks asjaks, kuid teistele inimestele on tema loo kuulmine põnev. Ingel usub, et inimeste üldine suhtumine diabeetikutesse tuleneb diabeetikute enda suhtumisest oma haigusesse. Ta teab seda tunnet, kui keegi ei soovi, et temalt küsitakse selle kohta, vaadatakse viltu või on vaja avalikus kohas ennast mõõta ning süstida. Samas sellisest häbenevast käitumisviisist võib ka teistele inimestele jääda mulje, nagu see oleks teema, mida võiks pidada pigem tabuks. Ingel toob välja inspireeriva mõttekillu:

”Päeva lõpuks teise suhtumine puudutab ainult seda teist inimest, ega defineeri sind ennast.”

Diabeetikute aitamise osas, arvab Ingel, et kõige parem ravi haigusele on mõistmine, kuidas sinu keha töötab. Samuti ka arusaam, mis sinu haigust mõjutab ja mis teeb seda paremaks, mis halvemaks. Lapsepõlves toitus neiu väga rangelt haiglas jagatud õpetuste järgi. Teismelisena aga mäletab, et ei hoolinud üldse, mida sõi ja millal ennast mõõtis, pigem lootis ta, et tervis ei parane. Kannapääre toimus umbes viis aastat tagasi, kui Ingel oli pikka aega uurinud ja lugenud taimse toitumise positiivsetest mõjudest diabeedile. Sellele järgnes pea kolm aastat veganlust, tänu millele langes tema kuu keskmine veresuhkur iga vereprooviga ja ka ravimi kogused vähenesid kordades. Tänaseks ei toitu Ingel küll 100% taimselt, aga on aru saanud, et hea suhe tervisliku toiduga on kõige alus. Neiu on märganud, et tänu toidulaua suurelt jaolt taimsena hoidmisel, on tal toidu valimisel suurem vabadus. Ingel toonitab:

“Tuleb kuulata oma keha!”

Kindlasti on Ingeli jaoks väga oluline keskenduda ka oma vaimsele tervisele. Stress ja halvem päev mõjutavad tema veresuhkru taset märgatavalt - oskus panna tähele seost enda emotsioonide ja tervise vahel on teda väga palju aidanud. Haiglas sellele tähelepanu ei pööratud, aga Ingel tunneb siiski, et see on väga oluline osa haigusest. Ingel usub, et inimeste seas tõuseb teadlikkus just siis, kui julgetakse ise rääkida oma haigusest. Ta toob välja, et 2015. aasta seisuga on maailmas 400 miljonit diabeetikut, kellest 46% pole diabeeti diagnoositud. See tähendab, et meie ümber on inimesi, kes pole sellest haigusest teadlikud, ise samal ajal seda põdedes ja just selle tõttu on eriti oluline sellest rääkida. Ingeli arvates võiks sellest rohkem rääkida nii koolides, kui ka sotsiaalmeedias.

DSC_0047.jpg
bottom of page